Majú titul juniorských majstrov sveta, dvakrát stáli na stupňoch víťazov vo finále juniorskej Grand Prix, ale toto bola pre nich skúška ohňom.

Vitajte medzi dospelých!

A navyše doma, pred ostravskú halou, ktorá je tak búrlivo víta.

Pri rozjazde sa Anna Dušková a Martin Bidar, dvaja sedemnásťroční českí novici, stretli na ľade aj s Aljona Savčenkovou, päťnásobnou majsterkou sveta v kategórii dvojíc, as jej partnerom Bruno Massot .

Potom, čo sa začali.

“Nebol som rád pozdraviť Savcenko. Bála som sa, že ma nepozdraví späť a bude to trochu trápny, “priznala s úsmevom Dušková.

Pred jazdou Čechov zadunel bubon fanúšikov, ozval sa skandovanie potlesk.Dostali najnovšie inštrukcie od trénera Evy Horklovy.

Dokážu to zvládnuť? Robili to. S jedinou pihlavou pre krásu.

Oba práve nasmerovali sólo trojitý toeloop, ale o chvíľu neskôr sa partner roztrhol a padol. “Zdá sa, že som sa bála, že som skočil do toloopu,” povedal. “A potom som kričal,” pripustila Dušková. Vodca sa neustále zdvihol a pokračoval. Nezáležalo na tom. Naopak.Akoby nič vzápätí predviedli krásny trojitý twist aj odhodený trojitý lutz a ďalšie ťažké prvky.

Hala aplaudovali, trénerka Horklová tlieskala.

Predchádzajúca pád partnera neovplyvnil ich body za žiadny z povinných prvkov, znamenal len zrážka z jedného bodu z výsledného zisku.

Osobné rekord 64,71 bodu z minulého zlatého majstrovstiev sveta juniorov v Debrecíne ešte vylepšili na 65,90.

“Myslím, že sa nám to náramne podarilo,” hovorila Dušková, ako zvyčajne niekoľko rečníkov. “Dokonca sme ani nerozhodli, že to dokážeme tak dobre. A predovšetkým sme robili najlepšie sezónne skóre. V skutočnosti dokonca aj najlepšie skóre. Tak sme veľmi šťastní.Hoci tam bola malá chyba, mohlo by to dôjsť. ”

Ako keby sami kameň klesol.

” Áno, “súhlasili. > Pred šampionátom sa ani neodvážili hádať, kde ich predseda vlády mohol priviesť. Teraz oni vedia, že sú dokonca aj siedme uprostred súťaže.

“To je určite viac ako sme očakávali. Nečakali sme nič iné, “povedala Dušková. Ďalší český predstaviteľ sa predstavil v krátkom programe párov. Ondrej Hotárek, rodák z Brna, dobre vystupoval na svojich 33. narodeninách v talianskych službách. S manželkou Valentine Marcheiovej, bývalou sólistkou, mali právo oslavovať jazdu.S 66,53 bodmi pred mladým českým duom na šiestom mieste.

“Mal som v hľadisku snáď pätnásť príbuzných,” hovoril Hotárek.

“Happy birthday,” zaspievala mu potom pri žrebovaní voľných jázd Tomáš Verner ak nemu sa pridali ďalšie krasokorčuliari.

Na prvom mieste je ruský pár Jevgenija Tarasova – Vladimir Morozov. Dostali 80,82 bodu a majú viac ako šesťbodový prevahu na senzačne druhej francúzskej duo Vanessa Jamesová – Morgan CIPRES.

“Analyzovali sme naše chyby z ruského majstrovstiev a už je nechceme opakovať. Závod od závodu sa zlepšujeme, “uviedol Morozov.

Koučom vedúceho páru je aj Robin Szolkowy, bývalý partner 33leté Aljona Savčenkové.V súčasnosti je Massotem tretím partnerom, aj keď dlho nevie, či vôbec začne v Ostrave. V novembri Savchenko ranil vo Veľkej cene vo Francúzsku a roztiahol jej väzy do kotníka. Museli odísť z výcviku a vrátiť sa na ľad, aby sa znížila ťažkosť jazdy.

“Len pred týždňom sme začali trénovať jerky,” povedala. Napriek tomu sa v poslednej chvíli rozhodli prevziať vedenie.

Všetky skákacie prvky boli zvládnuté na jednej, ich pieseň “Ten človek” bola zábavná a rytmická a narazila na pasáž.Vzala ju s úsmevom a po jazde ju zasiahla na čelo: “Čo som urobil?” “Možno som bola príliš uvoľnená, keď sme mali všetky tvrdé prvky za sebou,” pomyslela si. “To sa mi nikdy nestalo.” Momentálna strata koncentrácie, “povedal tréner Alexander König. Ich 73,76 bodu znamená, že sú len šesť stotín majstri sveta Stolbová – Klimov na štvrtom mieste a 1,38 bodu pred iným ruským párom Zabijakova – Enbert.

Päť párov má tri miesta na pódiu.

Dve z nich budú smutné.