Len v Záhrebe 2008, keď debutoval na majstrovstvách Európy pre dospelých, Michal Březina sa zhoršil. Vtedy však bolo 16. miesto talentovaného tínedžera považované za prísľub do budúcnosti.

Teraz je naopak jeho 12. miesto veľkým sklamaním.

V rokoch, ktorá prebehla medzitým, dosiahol na bronzovú európsku medailu v roku 2013 a skončil tri krát tesne pod štvrtým. Už vlani predstavovalo jeho 10. miesto v Bratislave prepad, ale na svetovom šampionáte v Bostone bol neskôr tretím najlepším Európanom.

V Ostrave boli tri osi, ktoré sa v pretekoch pokúsili.Potom sa dostal na ľad – a takmer nič nefungovalo.

“Nemal som deň,” smutne prednášal. “Na tréningu mi všetko išlo, zato v pretekoch som predviedol najhoršie jazdu, čo som za posledné tri týždne prípravy zašiel. Asi sme to zle načasovali. ”

Úvodná štvoritý Salchow, ktorý ustál s dotykom ruky na ľade, ešte nebol veľkým problémom. Lenže vzápätí prevrátil dopad po trojitom Axel a upadol pri kombinácii po trojitom Salchow.

Neexistovala žiadna iná trojitá náprava čistá. Skočil ďalší skok. V celej jazde tak zaznamenal jediný úplne vydarený skokanský prvok – trojitý Rittberger.

sklamaná. Březinův pád a emócie.

Keď doznela hudba Ennia Moriconeho, položil si Březina ruku na srdce, uklonil sa divákom.Keď odišiel z ľadu, pokľakol a sklonil veľkým fanúšikom. “Neboj sa,” zakričal niekto z posluchárne, ale preňho mu to veľmi nevadilo.

“Neviem, čo na tú jazdu povedať,” predniesol ..

Vlani nechcel po svojom vystúpení v Bratislave vôbec hovoriť. V Ostrave hovoril, ale zároveň pripustil: “Od dnešného dňa sa môžem zotavovať dlhšie ako minuloročná Bratislava. Vtedy som vedel, že som nebol vycvičený. Tu som bol vycvičený. Tým viac ma to mrzí. ”

Už na budúci týždeň ho čaká štart na Univerziáde v Almaty a v marci majstrovstvách sveta v Helsinkách.

Tam odletí čoby obhajca titulu staronový majster Európy, dvadsaťpäťročný španielsky krasokorčuliar Javier Fernández.

Tentoraz nebol Fernández v Ostrave pánom Dokonalým.Z troch čtverných skokov zvládol čisto iba úvodný toeloop, pri Salchow si raz siahol na ľad a na druhýkrát dokonca spadol. Pridal ďalšie dopady v dosahoch.

Napriek tomu mu náskok z krátkeho programu, extrémne vysoká technická obtiažnosť jazdy aj body za jej stvárnenie napomohli k suverénnemu víťazstvu s náskokom 32 bodov.

ŠAMPIÓN. Javier Fernandez a jeho jazda, problémy aj zlatá radosť.

Fernández tak dosiahol na svoj už piaty európsky titul v rade, čo dokázal pred ním v povojnovej histórii krasokorčuľovaní iba Ondrej Nepela.Ziskom 294,84 bodov zaostal Španiel o 20 bodov za svojím osobným rekordom.

“Bolí ma zadok,” povzdychol si s úsmevom na následky pádu.

Striebro putuje do Ruska zásluhou Maxima Kovtun , ktorý zahájil svoju jazdu impozantne dvoma štvoritými skoky, načo však ani on nebol neomylný.

Bronz získal jeho krajan Michajlo Koljada.

Skutočnosť, že Michal Březina vypadol z Top 10, zároveň znamená, že prvýkrát od roku 2005 nemá české krasokorčuľovanie zástupcu medzi desiatimi najlepšími Európanmi v kategórii mužov .

Napriek tomu zostanú Česku dve miesta v kategórii mužov pre budúci šampionát v Moskve.Březinová dvanáste miesto bolo tým posledným, ktoré to zaručovalo.

Čo je dobrá správa pre súčasnú českú “dvojku”, osemnásťročného Jiřího Bělohradského.

Zverenec trénerov Vlasty Žihľavové a Tomáša Vernera obhájil vo svojej voľná jazda na 20. mieste z minuloročného majstrovstiev Európy a krátkeho programu v Ostrave. Najväčší vadou na kráse bol nečakaný pád pri krokové sekvenciu, snáď z uspokojenie, že všetky skokanské prvky má za sebou.

“Bol som už veľa unavený, chcel som veľa vyšvihnúť nohu – a skončil na zemi,” popisoval .

Celkovo bol spokojný so šiestimi výletmi. “Bolo to skvelé,” pochválil. Jeho trojitá náprava však chýba v jeho repertoári.Pred sezónou dostal od trénerov podmienku: Do majstrovstvá republiky sa musíš trojitý axel naučiť, inak na šampionáte štartovať nebudeš.

“Lenže potom sa zranil, preto sme zľavili,” vysvetľoval Tomáš Verner.

“Axel bude čoskoro. Za mesiac, “sľúbil Belohradsky.