Najtesnejšie víťazstvo bolo o pätnásť bodov, v štyroch z doterajších siedmich zápasov rozdiel vyše tridsať bodov.

Sokol odohral 28 desaťminútových štvrtín, prehral len v štyroch, z nich v troch štvrtých, kedy už bolo o jeho víťazstvo dávno rozhodnuté a väčšiu príležitosť tak dostávali aj hráči mimo základnej päťku vrátane dorastencov. V siedmich zápasoch neprehral žiaden zo štrnástich odohraných polčasov a radosť z toho, že nad ním vedú, súperom doprial len výnimočne. Vedenie 3: 2 alebo 2: 0 hneď na začiatku stretnutia, ktorého si užili borci Ostravy, resp.Opavy B, v basketbale zase tak moc neznamenajú.

Môže snáď byť o terajšom dominantnom postavení hradeckého družstvá vo východnej skupine druhej najvyššej súťaže niečo výmluvnějšího? “Máme stabilizovaný tím, ktorého os je spolu tri roky, a hráči si sadli aj ľudsky,” vidí hlavné príčiny zatiaľ bezkonfliktný cesty súťaží tréner Sokola Lubomír Peterka.

Nadväzujú na minulej sezóny

Pre hradeckej hráčov, ktorí hrajú svoje domáce stretnutie v Třebši, ale nie je podobné výsadné postavenie príliš veľkou novinkou. Už v predminulej sezóne si vybojovali právo účasti v baráži o najvyššiu súťaž, vlani tiež, keď za celú sezónu prehrali len jediný zápas.A rad zápasu tím okolo skúseného Tomáša Kirchbauma rovnako ako tento rok vyhral značným rozdielom.

“Musím mužstvo pochváliť za výkony, hlavne za to, ako vo svojej situácii zvláda koncentráciu na zápasy,” netají Peterka jeden z najdôležitejších súčasných úloh . A tým je práve koncentrácia na najlepší výkon i v situácii, keď mužstvo ide od jednej výhry za druhou. “Nikam nejdeme na výlet, mám v tom aj šťastie, že tím je, aký je,” uznáva tréner.

Príklad? Na konci minulého týždňa sa Hradec k zatiaľ svojmu poslednému zápasu vybral do Zlína, kde išlo o súboj druhého s prvým, Zlín predtým prehral len raz. A výsledok? Konečné víťazstvo o 32 bodov 81:49, ale ten pritom skresľuje posledná štvrtina, ktorú Zlín o päť bodov vyhral.Po prvej totiž Sokol viedol 27: 8, v polčase už 47:20.

“Niekedy je to pre súpera dosť ťažké,” myslí si kouč družstva, ktoré už niekoľko sezón spolupracuje s Pardubicami. Doterajším výhram sa jedna vymyká, hoci bol konečný rozdiel v skóre pätnásť bodov tiež jednoznačný. Sokol ju vybojoval na ihrisku rezervy Opavy a tá bola jediným súperom, s ktorým Hradec prehral, ​​hoci len tesne o jediný bod 23:24, inú ako posledný štvrtinu, a to druhú.

“Pre nás to bol zatiaľ jasne najťažší zápas, “priznáva Peterka.Nijako ho to ale neprekvapilo, Opava B totiž patrí k najnepríjemnejším prvoligovým súperom. “Do tej doby sme ju v ôsmich zápasoch porazili len raz a k tomu za dobu, čo sme v prvej lige, bola posledným súperom, ktorého sme prehrali na jeho palubovke,” oznamuje kouč, “navyše Opava stále hrala a nerezignoval. Chalani preto mali ohromnú radosť hneď na ihrisku a vracali sme sa s dobrou náladou. “

Tento rok by by baráž neodmietli

Zatiaľ výborné výsledky aj hra korešpondujú s predsezónnom rozhodnutím vedenia klubu. Na rozdiel od minulých sezón, v ktorých na možnosť hrať baráž o postup do najvyššej súťaže klub rezignoval, tento rok by túto možnosť neodmietol. Cesta do nej je ale ešte dlhá.Už v sobotu sa Hradec vydá do Ostravy k úvodnému duelu odviet základnej časti. Po jej skončení sa štyri najlepšie mužstvá z oboch skupín, východnej i západnej, dajú dohromady a po odohraní tejto časti bude nasledovať play-off zakončené finálovým turnajom, z ktorého vyjdú adepti boja o vstup medzi elitu.